Cornell Üniversitesi

En köklü Ivy League okullarından biri olan Cornell Üniversitesi ve dünyanın en iyi hukuk fakültelerinden biri olan Cornell Hukuk Okulu, geçtiğimiz yıl bünyesine bir yıllık Cornell Tech LLM programını katarak, dinamik teknoloji pazarına yeterli desteği sağlayabilecek avukatlar yetiştirmeye başladı. Program 2016-2017 eğitim döneminde başladı ve şu anda ikinci yıl mezunlarını vermeye hazırlanıyor. Cornell Tech LLM Programı ile hukuktan daha fazlasını isteyen öğrenciler kendi startup’larını kurma imkanına sahip olurken, aynı zamanda bir teknoloji şirketinin ihtiyaç duyabileceği her türlü hukuki konuda uzmanlaşma fırsatını elde ediyor.

Teknolojinin her gün biraz daha geliştiği ve tüm dünya ekonomisi ve kültürünü değiştirdiği bu günlerde, şirketler artık teknolojinin hukuki ve ticari boyutunu gerçek anlamda anlayan avukatlara ihtiyaç duyuyor. Cornell Üniversitesi Hukuk, Teknoloji ve Girişimcilik LL.M. (Tech LL.M.) programı kendisini tam olarak bu ihtiyaca cevap veren bir program olarak konumlandırıyor.

Teknolojinin her gün biraz daha geliştiği ve tüm dünya ekonomisi ve kültürünü değiştirdiği bu günlerde, şirketler artık teknolojinin hukuki ve ticari boyutunu gerçek anlamda anlayan avukatlara ihtiyaç duyuyor. Cornell Üniversitesi Hukuk, Teknoloji ve Girişimcilik LL.M. (Tech LL.M.) programı kendisini tam olarak bu ihtiyaca cevap veren bir program olarak konumlandırıyor.

Cornell Law School, New York’un biraz kuzeyinde, Ithaca’da yer alırken Cornell Tech, Technion-Israel Institute of Technology ortaklığıyla birlikte Manhattan, Roosevelt Island’da 5 hektarlık bir alan üzerinde ve 2 milyar dolarlık bir kampüste, sadece yüksek lisans öğrencilerine ev sahipliği yapıyor. Kampüste Tech LLM programı dışında Tech MBA, Health Tech, Connective Media, Computer Science programları yer alıyor. Kampüs 2017 güz döneminde öğrencilerine kapılarını açtı ancak bu kampüs sıradan bir okul kampüsü değil. İçerisinde aynı zamanda öğrencilerin teknoloji dünyasının göbeğinde yer almasını sağlayan teknoloji şirketlerine ait ofisler yer alıyor. Bu sayede Cornell Tech, kendisini sadece bir okul olarak değil, şirketler ile profesyonelleri bir arada barındıran Silikon Vadisi’nin New York’taki rakibi olarak görüyor.

Bu LLM programının dünyadaki tüm diğer LLM programlarından farklı olmasının en önemli sebebi ise içerisinde barındırdığı stüdyo programı ve stüdyo ekibinin sunduğu seçmeli dersler. Hukuk öğrencileri aldıkları tüm hukuk derslerinin yanı sıra ürün yönetimi, kullanıcı deneyimi (UX), dizayn gibi bir çok farklı dersi Twitter, Google gibi şirketlerde çalışmış kişilerden öğrenirken, Stüdyo programı altında kendi ürünlerini yaratmaya çalışıyorlar. Stüdyo programının güz döneminde avukat, iş insanı ve mühendislerden oluşan öğrenci ekipleri Bloomberg, IBM gibi şirketlerin Cornell Tech’e yönelttikleri sorulara (company challenges) çözüm sağlayan ürünleri yaratırken, programın ikinci döneminde Startup Stüdyo Dersi altında her öğrenci kendi ekibini oluşturarak, kendi ürünlerini yaratmaya çalışıyor. Öğrenciler tez yazmak yerine kendi startup şirketlerini kuruyor. Böylece avukatlar ile mühendisler ve iş insanları arasındaki uçurum kapanıyor, mezun öğrenciler profesyonel hayatlarında bu kişilerin hukuki ihtiyaçlarını çok daha iyi anlayarak hizmet veriyor. Ayrıca girişimci hukukçular, kendi ekiplerini kurarak geleceğe dair vizyonlarını gerçekleştirdikleri çözümleri yaratıyor.

Stüdyonun sunduğu diğer imkanlardan biri ise MakerLab olarak anılan ve 3D printing, VR, AR gibi teknolojileri öğrenmek isteyen öğrenciler için çeşitli kursların verildiği laboratuvar. Burada öğrenciler, mühendis olup olmadıklarına bakılmaksızın bu tür teknolojileri öğrenme fırsatı elde ediyorlar. Özellikle avukatlar için teknoloji şirketlerinin temelinde yatan asıl teknolojiyi öğrenmek, Cornell Tech LLM programının sunduğu en önemli imkanlardan biri olarak görülüyor.

Program içerisinde alınması gereken zorunlu dersler arasında Teknoloji İşlemleri (Tech Transactions), Büyüme Eğilimindeki Şirketler ve Finansman Hukuku (High Growth Corporate Transactions), Fikri Mülkiyet Hukuku, hukuk öğrencilerinin mühendisler ile daha iyi iletişim kurmasını sağlamak amacıyla kodlama (Python) dersi, İşletmenin Temelleri (Business Fundamentals), Girişimcilik Finansı (Entrepreneurial Finance) gibi dersler yer alıyor. Ek olarak seçmeli dersler arasında Fintech, Şirket Avukatlığı, Robot Hukuku, Risk Sermayesi gibi dersler de bulunuyor.

Görüldüğü üzere bu LLM programı bir hukuk öğrencisine teknoloji hukukundan çok daha fazlasını sağlıyor. Özellikle kodlamanın arkasında yatan mantığı öğrenmek, hukuk öğrencilerinin mühendisler ile konuşurken onları çok daha iyi anlamalarını sağlıyor. Buna ek olarak, Teknoloji İşlemleri (Tech Transactions) ve Büyüme Eğilimindeki Şirketler ve Finansman Hukuku (High Growth Corporate Transactions) derslerinde öğretmen olarak Cooley, Morrison Foerster, Goodwin gibi Amerika’nın en büyük hukuk bürolarının ortakları ve avukatları ders veriyor. Böylece öğrenciler profesyonel hayattan kopmuyor ve hatta bu bürolar ile iletişimde kalarak iş fırsatı elde ediyor.

Belirtmek gerekiyor ki, bu programı alarak New York barosuna girmek mümkün değil zira bu LLM programı, New York barosu sınavı için gereken Temel Amerikan Hukuku, Hukuki Yazım gibi dersleri öğrencilerine sağlamıyor. Öğrencilerin avukat olması halinde ise California barosu sınavına girmesi mümkün.

Programın eğitim ücreti 65.456 dolar olup, 2.712 dolar sağlık sigortası ve öğrenci aktivitesi ücreti ile birlikte toplam ücret 68.253 dolar tutarına erişiyor. Ancak burs ve finansal yardım imkanı mevcut. Bununla birlikte kampüste The House adında tamamen Cornell öğrenci ve fakültesinin yaşadığı büyük bir apartman binası yer alıyor. The House, yurttan daha çok içerisinde kendi mutfağı ve tuvaleti olan evlerden oluşan bir apartman binası olarak tasarlanmış. The House binasındaki evlerin ortalama gideri yıllık 10.000 dolar. Böylece öğrenciler kampüste yaşama imkanına sahip olurken, ulaşım problemleri ortadan kalkıyor.

Programa başvuru süreci ise diğer üniversitelere kıyasla daha fazla zaman ve emek gerektiriyor. Tüm belgelerin sunulmasının ardından program direktörü hukuk ve teknoloji ile ilgili bir takım sorular gönderiyor ve 12 saat içerisinde bu sorular üzerinden program direktörü ile uzaktan mülakat yapılıyor. Yüzlerce başvuru içerisinden sadece 10-15 kişi seçiliyor, bu sebeple başvuru sürecinde yoğun bir rekabet yaşanıyor.

Cornell Tech LLM programı sadece teknoloji hukuku bilen avukatlar değil, teknolojinin işletme ve teknik boyutlarını anlayan ve bunlara doğru cevap veren, teknolojinin göbeğinde olan avukatlar yetiştirmeyi amaçlıyor. Program hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler benimle iletişime geçebilir.