Quinn Emanuel Ve Longford, 40 Milyon Dolarlık Dava Fonlama Anlaşması İmzaladı

Yayınlanma Tarihi

Dava fonlama şirketi Longford Capital Management LP, Los Angeles merkezli bir hukuk bürosu olan Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan’ın özel sermaye müşterileri için davaları finanse etmek üzere 40 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı.

Anlaşma kapsamında, Longford avukatlık ücretlerini ve dava masraflarını finanse edecek ve Quinn Emanuel’in özel sermaye müşterilerine, yasal taleplerinin değerinin bir kısmını alma olanağı sağlayacak. Dava sonuçlanmadan önce, yasal hak talebini “paraya çevrilebilen bir kurumsal varlık olarak” tanımlayan Longford’un kurucu ortağı ve genel müdürü William Farrell, bu anlaşmanın ekonomik açıdan mantıklı olmayabilecek dava masraflarını üstlenerek özel sermaye şirketlerinin ve portföy şirketlerinin kazancını artırabileceğini belirtiyor.

Bu tür anlaşmalar, büyük hukuk ofislerinin, dava fonlama şirketleri ile işbirliği yaparak müvekkillerine daha iyi hizmet sunmalarını sağlıyor. Westfleet Advisors tarafından geçen ay hazırlanan bir rapora göre, ABD’nin en büyük 200 hukuk bürosu listesine giren firmalar, 2023 yılında toplam yeni fon sağlayıcı taahhütlerindeki paylarını %35’e yükseltti, bu oran 2022 yılında %28 idi. Bununla beraber, ABD’li ticari dava fon sağlayıcılarının genel taahhütleri ise geçen yıl %14 düştü. Bu veriler, büyük hukuk bürolarının dava fonu yatırımlarına daha fazla ilgi gösterdiğini işaret ediyor olsa da, ABD’deki ticari dava fonu piyasası genel olarak küçüldüğünü işaret ediyor.

ABD’deki Dava Fonlama pazarı 2023 yılında 10 milyar doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Bu rakam 2022 yılında 8.5 milyar dolar düzeyinde idi.

Özellikle kurumsal yatırımcılar, dava fonlama yatırımlarına gün geçtikçe daha fazla ilgi gösteriyor. Yönetim altında 1,2 milyar dolardan fazla varlığa sahip olan Longford, 2021’de Willkie Farr & Gallagher ile 50 milyon dolarlık bir dava fonlama anlaşması imzalamıştı.