Liège Üniversitesi

1817’de kurulmuş olan, 11 fakülte, 4 ayrı kampüsten oluşan ve resmi eğitim dili Fransızca olan Liège Üniversitesi, Belçika’nın önde gelen üniversitelerinden biridir. Üniversitenin ismini aldığı Liège şehri, Belçika’nın doğusunda Valonya bölgesinde yer alır ve nüfus bakımından Belçika’nın 3. büyük şehridir.

Farklı alanlarda ve dillerde sunduğu hukuk yüksek lisans programları, Brüksel’deki Avrupa Birliği kurumları ile olan yakın ilişkileri ve LLM sonrasında sunulan staj olanakları dolayısıyla Liège Üniversitesi hukuk fakültesi çok tercih edilen programlara ev sahipliği yapmaktadır.

Programlar

Liège Üniversitesi’nde (i) noterlik, (ii) vergi hukuku ve (iii) AB hukuku alanlarında her biri birer senelik olmak üzere üç ana LLM programı sunulmaktadır. İlk iki programın dili Fransızca olup, daha çok Belçikalı öğrencilere yöneliktir. AB hukuku programı ise Fransızca/İngilizce çift dilli olarak verilmektedir ve üniversitede en çok Belçika dışından öğrenci alan programdır. Bu LLM, AB rekabet hukuku ve fikri mülkiyet alanları üzerine uzmanlık sağlayan 60 kredilik bir programdır ve 10-15 kişilik küçük sınıflar halinde verilen teorik ve pratik eğitimi kapsar. Bu çerçevede, alanlarında uzman hukukçu ve avukatlar tarafından verilen derslere ek olarak gruplar halinde atölye çalışmaları, AB kurumlarını ziyaret ve moot court gibi aktiviteler de yapılmaktadır. Özellikle bu alanlarda pratik olarak kendisini geliştirmek ve networking olanağı yakalamak isteyenler için çok verimli gecen bir programdır.

Ayrıca bu programın ilginç bir noktası, bitirme projesi olarak tez yazma veya Belçika’da bir hukuk bürosunda staj yapma olanağınızın olmasıdır. Böylece isteyen öğrenci rekabet hukuku veya fikri mülkiyet hukuku konularında tez yazarak seçtiği mentor ile birebir çalışma imkânı bulurken, isteyenler de kendi ayarlayacakları 3 aylık staj ile Belçika’da avukatlık deneyimi edinme şansına sahip olur.

Başvuru Koşulları

Bu programlara katılabilmek için lisans diplomanızı, transkriptinizi ve dil yeterlilik belgenizi sunmanız gerekmektedir. Ayrıca her programın kendi içinde ek başvuru şartları da bulunabilmektedir. Örneğin AB hukuku LLM programına kaydolabilmek için hem İngilizce hem de Fransızca dillerinde B2 seviye dil belgesi ve akademik ve/veya profesyonel 2 adet referans mektubu sunulması gerekmektedir. Ayrıca başvurularda adayın not ortalaması, başvuru belgelerinin ve motivasyon mektubunun içeriği ve AB hukuku ile ilgili kariyer planlamasını belirtmesi de secim aşamasında önemli rol oynamaktadır. Sınıfların çok küçük olmasından dolayı adayların başvurularında kendini en iyi şekilde on plana çıkarması ve bu programın kendisine nasıl fayda sağlayacağını net bir şekilde açıklaması bu programa seçilebilmesi açısından önem taşımaktadır. Eylül’de başlayan bu program için Nisan ayında başvuruların tamamlanmış olması gerekmektedir.

Okul Ücreti ve Yaşam Masrafları

Liège Üniversitesi’ndeki hukuk yüksek lisans programlarının yıllık ücretleri geldiğiniz ülkeye göre 835-4175€ arasında değişiklik göstermektedir. Su anda Türkiye’den başvuranlar için yıllık ücret 4175 €’dur.

Liège, Avrupa’nın birçok büyük kentiyle karşılaştırıldığında yasam masrafları bakımından daha ucuz bir şehirdir. Toplu taşımanın gelişmiş olduğu bu şehirde ayrıca öğrenciler için üniversite bağlantılı yurtlar ve daha uygun fiyatlara dönemlik daireler bulmak mümkündür. Ayrıca Fransa, Hollanda ve Almanya’ya yakinliği ve kolay ulaşımı bakımından Liège önemli bir turistik noktadır.

Liège Üniversitesi’ndeki yüksek lisans programı, hem Belçika’nın sunduğu yüksek eğitim ve yasam kalitesi dolayısıyla hem de bu üniversitenin AB hukuku ve Türkiye-AB ilişkileri üzerine kariyer yapmak isteyenlere sunduğu networking olanakları sebebiyle birçok kişi için tercih sebebi olmaktadır. Bu program veya Liège’de yasam ile ilgili daha fazla bilgi almak için okulun internet sitesini inceleyebilir veya sorularınız için aşağıdaki adresten benimle iletişime geçebilirsiniz.