Weil, Pekin Ofisini Kapattı. Şangay ofisini ise kapatmayI Planlıyor!

Yayınlanma Tarihi

ABD merkezli hukuk bürosu Weil, Pekin ofisini kapattı. Büro, Şangay’daki ofisini de kapatarak, Asya operasyonlarını Hong Kong ofisi aracılığıyla sürdürme konusunda ise değerlendirmelerde bulunuyor.

Büro, Asya’daki operasyonlarını revize etme stratejisine odaklanarak, Asya-Pasifik bölgesindeki stratejik hedeflerini gözden geçirdiğini ifade ederken, kapatma kararını Asya-Pasifik bölgesindeki müvekkil ihtiyaçlarını ve büyüme potansiyelini daha iyi karşılamak adına yapılan bir hamle olarak değerlendiriliyor.

Bununla birlikte, Weil’in bu kararı, Çin’deki yasal ortamın giderek karmaşık hale gelmesi ve iş yapma zorluklarının artmasıyla ilişkilendiriliyor.

Weil’in bu adımıyla birlikte, Çin’deki hukuk pazarının değişen dinamikleri ve iş zorlukları da göz önünde bulundurulursa, diğer uluslararası hukuk bürolarının da Çin’deki operasyonlarını gözden geçirebileceği ve benzer adımlar atabileceği öngörülüyor. Özellikle, Çin’deki yasal ortamın sürekli değişen yapısının, uluslararası hukuk firmalarının küçülme ya da kapatma kararı almalarında önemli bir faktör olduğunu ifade ediliyor.

Başka Uluslararası Bürolar da Benzer Kararlar Almıştı

Geçen yılın haziran ayından bu yana, birçok büyük yabancı hukuk firması ya Çin ofislerini küçülttü ya da Çin pazarından tamamen çıktı. Geçtiğimiz günlerde, Perkins Coie, 18 yıl boyunca Çin anakarasında faaliyet gösterdikten sonra Şangay ofisini kapatmış, faaliyetlerine Pekin ofisi ile devam etme kararı almıştı. DLA Piper ve Deacons’un Hong Kong ofislerinin küçülmesi de birçok yabancı hukuk firmasının Çin operasyonlarını azaltmasıyla ilgili spekülasyonlara neden olmuştu.